Do komputerów, gotowi, start! 1 października ruszyła gra rekrutacyjna do 7. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. Biorący w niej udział uczniowie zmierzą się z wyzwaniem ochrony środowiska. Na rozwiązanie naukowych zagadek z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych mają czas do 15 stycznia 2021. Ci, którzy najlepiej poradzą sobie w tym i kolejnych etapach rekrutacji, będą mogli uczestniczyć w dwutygodniowym obozie naukowym, a następnie programie konsultacji edukacyjnych oraz zdobyć stypendium finansowe.
Gra online ADAMED SmartUP tradycyjnie już, jesienią rozpoczyna rekrutację do programu stypendialnego realizowanego przez Fundację Adamed od 2014 r. Do rozgrywki mogą włączyć się uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski w wieku 14-19 lat.
- Od lat dokładamy starań, by nasza gra była nie tyle testem na posiadaną wiedzę, co dawała graczom pole do wykazania się naukowym warsztatem i zdolnościami kreatywnego rozwiązywania problemów. Do udziału w niej zachęcamy szerokie grono nastolatków. Nie chodzi tu tylko o zdobywanie punktów, ale też sprawdzenie siebie w tej innowacyjnej formie rozwoju i nauki - mówi Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.
Zanieczyszczenie środowiska, problemy z efektywnością recyklingu i zaburzenie równowagi biologicznej w Bałtyku – to tylko niektóre z wyzwań, przed jakimi staną tegoroczni uczestnicy gry, wcielający się w stażystów Instytutu ADAMED SmartUP. By sprostać zadaniom zarejestrowani użytkownicy będą musieli wykazać się umiejętnościami sprawnej analizy danych i wykorzystywania zdobywanych informacji z zakresu różnorodnych dziedzin naukowych, nie tylko ekologii.
- Każda dziedzina nauki może dołożyć swoją cegiełkę do walki z ociepleniem klimatu, także medycyna. Dokładne zrozumienie procesów i technik stosowanych w codziennym leczeniu pacjentów może pomoc lekarzom dokonywać wyborów bardziej korzystnych dla naszego klimatu – mówi dr n. biol. Magdalena Richter, jedna z prowadzących zajęcia obozowe ADAMED SmartUP w ramach grupy medycyna i nauki medyczne, na co dzień pracująca w Cambridge.
Dr Michał Kępa, absolwent fizyki i filozofii na Uniwersytecie Edynburskim, w ramach ADAMED SmartUP prowadzący zajęcia dla grupy fizyka i nowe technologie, dodaje: - Jednym z bardziej obiecujących dużych projektów, które mogą rozwiać problem wzrastającego zapotrzebowania na energię, a tym samym spowolnić, lub nawet całkowicie zatrzymać, katastrofę klimatyczną jest budowa reaktora termonuklearnego. Podczas prowadzonych przeze mnie zajęć obozowych uczestnicy mogą dowiedzieć się jakie są praktyczne zastosowania fizyki kwantowej. Jednym z przykładów jest zjawisko nadprzewodnictwa, wykorzystywane w medycynie w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego. Nadprzewodniki są również bardzo ważnym elementem, wspomnianego wcześniej, reaktora termonuklearnego.
Także dr Artur Jarząbek podkreśla rolę fuzji jądrowej i temat tegorocznej gry – czyli ochrony środowiska przed katastrofą klimatyczną, wiąże z reprezentowaną przez siebie dziedziną naukową, jaką jest inżynieria:
- W przyszłości jednym z największych osiągnięć w dziedzinie produkcji energii będzie reaktor fuzji jądrowej, czyli ujarzmienie procesu, dzięki któremu nasze Słońce świeci. W tym momencie jest to problem czysto inżynieryjny, ponieważ fizyka jest już znana od dawna.
Zatem do tegorocznej rozgrywki o bezpieczną przyszłość naszej planety mogą włączyć się uczniowie, których fascynuje nie tylko ekologia, ale także medycyna, biologia, fizyka, matematyka, informatyka, astronomia, inżynieria, robotyka, nanotechnologia, chemia, biochemia bądź inna dziedzina ścisła czy przyrodnicza. Społeczność ADAMED SmartUP tworzą ludzie o zróżnicowanych pasjach i otwartych umysłach, nieustannie poszukujący odpowiedzi na pytanie „dlaczego?” i z chęcią podejmujący stawiane przed nimi wyzwania. Pomimo młodego wieku i różnego doświadczenia naukowego, w ramach programu mierzą się z szerokim zakresem zagadnień, by w przyszłości móc jak najlepiej wybrać ścieżkę, którą chcą podążać.
Pierwszym krokiem na drodze do rozwoju podczas przyszłorocznego obozu ADAMED SmartUP jest rejestracja na platformie www.adamedsmartup.pl i udział w grze. O możliwości zrobienia kolejnego zadecyduje wynik osiągnięty podczas rozgrywki. Gracze z najwyższą liczbą punktów zostaną poproszeni o wypełnienie formularzy aplikacyjnych. Na ich podstawie Rada Naukowa programu zaprosi wybranych uczniów na rozmowy kwalifikacyjne, które ostatecznie zdecydują o wyłonieniu 50 uczestników letniego obozu naukowego w 2021 roku. Po jego zakończeniu 10 uczestników otrzyma tytuł laureata nagrody głównej, a po roku 3 z nich – stypendium finansowe. Dotychczas do sześciu edycji programu zarejestrowało się ponad 40 tys. uczniów pochodzących z różnych regionów Polski.