Kim są dzisiejsi superbohaterowie? Wyzwania ostatnich lat, takie jak pandemia, zmiany klimatyczne czy rewolucja technologiczna, dowiodły, że są nimi naukowcy. Jednak zainteresowanie młodzieży naukami ścisłymi i przyrodniczymi często okazuje się nie lada zadaniem. Z ankiety przeprowadzonej przez Fundację Adamed wśród nastolatków w wieku 14-19 lat1 wynika, że ogromną rolę – nawet większą niż szkoła – odgrywa popkultura. Aż połowa badanych przyznała, że to kino sprawiło, że zamarzyli o karierze naukowej.
– Kandydatów do 9. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP poprosiliśmy o udział w krótkim badaniu. Byliśmy ciekawi, co popchnęło ich w kierunku obszaru STEM, szczególnie zainspirowało do pogłębienia wiedzy. Okazało się, że choć dla niemal połowy ankietowanych źródłem motywacji były materiały znalezione w Internecie czy lekcje w szkole, to jednak jeszcze większa grupa odnalazła w sobie tę pasję, oglądając filmy czy seriale. Dzięki historiom naukowców – fikcyjnych i prawdziwych – zapragnęli podążać podobną ścieżką
– zdradza Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.
Popkulturowe inspiracje
Być jak Maria Skłodowska-Curie
Przyszłość polskiej nauki
1 W badaniu przeprowadzonym od 1 września do 15 grudnia 2022 r. wzięło udział 1000 nastolatków w wieku 14-19 lat. Ankieta była dostępna dla wszystkich osób zarejestrowanych do 9. edycji programu ADAMED SmartUP.
2 Opracowanie własne na podstawie danych GUS, Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2021/2022 (wyniki wstępne), stat.gov.pl.
3 The Future of Jobs Report 2020, www.weforum.org.