10 września odbyła się uroczysta gala podsumowująca 5. edycję programu ADAMED SmartUP, w trakcie której poznaliśmy 10 laureatów nagrody głównej. Przez kolejny rok skorzystają oni ze wsparcia mentorskiego w ramach indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Tego wieczoru nagrodzono także 3 zeszłorocznych laureatów, którzy wykazali się największym zaangażowaniem oraz postępami w nauce. Otrzymali oni stypendia finansowe na dalszy rozwój i realizację swoich naukowych pasji.
W uroczystej gali zorganizowanej w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Sejmu, i innych instytucji państwowych, członkowie Rady Naukowej programu, reprezentanci świata nauki i biznesu. Kluczowymi gośćmi byli jednak uczestnicy piątego obozu naukowego ADAMED SmartUP, ponieważ to właśnie z grupy liczącej 50 osób zostało wyłonionych 10 laureatów nagrody głównej 5. edycji programu ADAMED SmartUP.
Głęboko wierzę, że warto w życiu realizować swoje pasje, jednak by było to możliwe, trzeba umieć je odkryć. Program ADAMED SmartUP ma przede wszystkim na celu pomóc młodym, utalentowanym ludziom odnaleźć to, co jest dla nich w życiu najbardziej interesujące, to co chcą rozwijać i tworzyć. Bo tylko realizując swoje pasje można osiągać spektakularne sukcesy – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Grupy Adamed.
W tym roku do grona laureatów nagrody głównej programu ADAMED SmartUP dołączyli:
- Rafał Bereś z Zielonej Góry, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze,
- Julia Kalinowska ze Słupska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku,
- Bartłomiej Leks z Będzina, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach,
- Konrad Łęgowski z Lubiszewa Tczewskiego, uczeń Gdańskiego Liceum Autonomicznego,
- Kinga Mastej z Rzeszowa, uczennica Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie,
- Kamil Petryczkiewicz z Konstancina-Jeziorny, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie,
- Władysław Sowul z Suwałk, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach,
- Aleksander Stawiarski z Warszawy, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie,
- Stanisław Szleszkowski z Wrocławia, uczeń VII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu,
- Cezary Wystup z Dąbrowy, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.
Program ADAMED SmartUP jest tak wyjątkowy dzięki jego uczestnikom. Na przestrzeni pięciu lat to już ponad 30 tys. uczniów, spośród których wyłoniliśmy 250 laureatów z imponującą wiedzą, naukową pasją i konsekwencją w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Z wielką radością i dumą obserwujemy jak ci utalentowani ludzie rozwijają się, a przede wszystkim jak potrafią ze sobą współpracować oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi kolegami, uczestnikami kolejnych edycji – mówi Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Grupy Adamed.
Tuż po ogłoszeniu wyników Julia Kalinowska, jedna z tegorocznych laureatek nagrody głównej powiedziała:
Jestem bardzo szczęśliwa. W tym roku rozpoczęłam naukę w ostatniej klasie liceum, dlatego matura i studia będą na pewno z tyłu mojej głowy. Jednak pomimo tego zawsze najważniejszy jest dla mnie rozwój naukowych pasji. Myślę, że konsultacje edukacyjne bardzo mi w tym pomogą i zamierzam wykorzystać je w taki sposób, by nauczyć się jak najwięcej.
Mnie przede wszystkim rozpiera duma z samego siebie, że spośród 50 tak wybitnych młodych naukowców z całej Polski zostałem wybrany jako jeden z dziesięciu laureatów nagrody głównej. To ogromne wyróżnienie – dodaje Aleksander Stawiarski.
Ciężka praca zakończona sukcesem
W trakcie gali spośród zeszłorocznych 10 laureatów nagrody głównej 4. edycji programu wyłoniono także 3 stypendystów. To właśnie Katarzyna Łyczek, Marcin Maniak oraz Laura Meissner przez ostatni rok wykazali się największym zaangażowaniem oraz postępami w nauce, a ich 10-miesięczne starania w ramach realizowanych konsultacji edukacyjnych zostały docenione. Wyróżniona trójka otrzymała symboliczne czeki z rąk zarządu Fundacji Grupy Adamed oraz członków Rady Naukowej programu. Stypendyści nagrodę finansową w wysokości 40 tys. złotych będą mogli przeznaczyć m.in. na wymarzone studia czy też realizację dalszych planów naukowych.
Jeszcze tak do końca nie wierzę w to, co się wydarzyło podczas dzisiejszej Gali. Zostałem stypendystą i wciąż to do mnie nie dociera. Ostatni rok był bardzo intensywny, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonujący. Dzięki konsultacjom udało mi się osiągnąć kolejne sukcesy. Pomogły mi zajęcia z biologii, jak również staż na Uniwersytecie Rzeszowskim w zdobyciu srebrnego medalu na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Szeged – powiedział podczas Gali pochodzący z Krakowa Marcin Maniak, od września student kierunku biochemicznego na Uniwersytecie w Edynburgu.
Jak wygląda recepta na sukces?
Każda edycja programu ADAMED SmartUP rozpoczyna się od naukowej gry online, w ramach której uczniowie mierzą się z różnorodnymi zagadnieniami z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Następnie najlepsi z nich są proszeni o przesłanie swoich aplikacji, które ocenia Rada Naukowa programu. Uczestniczą oni w rozmowach kwalifikacyjnych i na podstawie tych prezentacji zostaje wybranych 50 uczniów. Grupa ta otrzymuje możliwość udziału w dwutygodniowym, innowacyjnym obozie naukowym, organizowanym od kilku lat w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kolejnym kluczowym momentem programu jest wyłonienie 10 laureatów nagrody głównej, które corocznie następuje podczas uroczystej gali finałowej. Wyróżnieni uczestnicy rozwijają swoje naukowe zainteresowania w ramach 10-miesięcznych indywidualnych konsultacji edukacyjnych, a tym samym mają szansę na zdobycie finansowego stypendium naukowego. Program ADAMED SmartUP to dotychczas blisko 32 tys. zarejestrowanych uczestników, 5 obozów naukowych, 250 uczestników obozu, 50 laureatów nagrody głównej oraz 12 stypendystów.
Uczniowie w wieku 15-19 lat, którzy marzą o poszerzaniu swojej wiedzy i, podobnie jak nagrodzeni laureaci oraz stypendyści programu ADAMED SmartUP, chcą rozwinąć swoje kariery naukowe, już teraz mają na to szansę. Wystarczy, że postawią ten pierwszy krok na naukowej ścieżce i zarejestrują się do 6. edycji programu poprzez stronę: www.adamedsmartup.pl.